Sosyal medyanın markanız üzerindeki etkisi

Sosyal medya, senelerdir değişen pazarlama stratejileri için devrim niteliği taşımaktadır. Yoğun rekabet ortamında, şirketler, markalar ve kurumlar değişime ayak uydurmak zorunda kalıyorlar. Yeni pazarlama yöntemlerinin varlığı, pazarlama araçlarının sayısının da artmasına neden oluyor. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve iletişim araçlarının güçlenmesi, sosyal medyanın marka üzerindeki etkisini güçlendirmiş durumdadır.


Akıllı telefon teknolojinin güçlenmesi ve insanların hayatlarının büyük bir bölümünü sosyal medyada geçirmesi, markalarında öncelikli olarak bu alanda reklam çalışmaları yapmasına neden oluyor.


TV, gazete ve radyo gibi geleneksel iletişim araçlarına olan ilginin azalması ve buna paralel olarak sosyal medya etkisinin güçlenmesi, markaların bir kısmı tarafından benimsendi.


Bir çok işletme, reklam departmanlarına sosyal medyayı daha etkin yönde kullanması adına önemli bütçeler vermektedir.


Sosyal medya her yaştan kullanıcı kitlesine sahiptir. Marka bilinirliği arttırmak, tüketici araştırması, rakip hakkında bilgi toplama ve ağızdan ağıza iletişim gibi konularda veri elde etmek için son derece uygun bir alandır. Pazarlama faaliyetlerine süreçleri etkin bir şekilde devam ettirmek isteyen firmalar sosyal medya ve uygulamalarına gerekli olan önemi veriyor.


Sosyal medya en büyük hedef kitlesi


Sosyal medyanın, daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlaması ile birlikte, tüketiciler ve üreticiler daha kolay bir şekilde iletişim halinde olabiliyor. Bu da müşteri güvenini sağlama noktasında önemli bir adımdır. Sosyal medyanın etkisinin farkına erken varan ve buna kısa süre içinde uyum sağlayan işletmelerin bilinirlikleri ve bunun yanında karlılıklarını arttırdıklarını biliyoruz. Müşterileri ile iletişim halinde olarak interaktif bir birliktelik sağlayan firmalar, ürünleri ile alakalı istedikleri algıları oluşturabilmektedir.


Özellikle yeni girişimler sonucunda oluşturulan hizmet ve ürünler, bunu tamamen sosyal medyanın desteği ile yapmaktadır. Bir çok işletme sosyal medya fenomeni olarak bilinen kişiler ile yaptıkları işbirlikleri ile ürünlerini piyasada daha iyi tanıtmaktadır. Sosyal medya fenomenleri için günümüzün kanaat önderleri tanımını yapabiliriz. Hedef kitleye en düşük bütçeler ile ulaşma anlamında son derece etkin bir yöntem olan sosyal medya, gününüz markalarının en önemsedikleri unsurların başında geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir