SEO nedir? Nasıl yapılır?

Arama Motoru optimizasyonu olarak geçen SEO, internet sitelerinin arama motorlarında daha üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmaların tamamına verilen isimdir. Search Engine Optimiziation kelimelerinin kısa halidir. Web sitenizin, aramalar sonucunda daha üst sıralarda çıkması ve iyi bir sıralama elde etmesi için geliştirmeler yapmanız gerekmektedir. Eğer iyi SEO yapılırsa web sayfanız daha çok ziyaretçiye ulaşır.

Firmalar, e-ticaret firmalar ve blog siteler SEO çalışması için güvenilir ve profesyonel hizmet veren kurumları tercih etmek ister. Eğer SEO çalışması doğru yapılırsa pazarladığınız ürün ya da hizmet, hedef kitlesine daha rahat ulaşır.

Hedef kitle belirleme

SEO ile ilk aşamada hedef kitle belirlenmesi işlemi yapılır. Anahtar kelime analizi ile, hedef kitlenize uygun ve yüksek aranma hacmi ola kelimeler odak noktasıdır. Belirlenen anahtar kelimeler ile, site optimize edilir.

Kullanıcı kazanmak

Kullanıcı kazanmak için SEO’ya uygun içerikler hazırlanmalı ve mobil uyumluluğa gerekli olan özen gösterilmelidir. Mobil uyumlu olan web sitelerin, mobil uyumlu olmayan sitelere oranla daha üst sıralarda yer aldığı biliniyor. Aynı zamanda kullanıcı deneyimleri ile site şekillenebilir. Buna uygun iç etkileşim kontrolleri sağlanır.

Davranış Ölçme

Seo yapılırken düzenli olarak güncellemeler yapılması gerekiyor. Yazılımlar sorunlar nedeniyle düzenlemelerin bozulması mümkündür. Projeler belli aralıklar ile kontrol edilmelidir.

En çok hit alan sayfalar, açılış sayfaları, yeni kullanıcı artışı ve benzeri bir çok veri günlük/aylık/senelik gibi periyodik bazla incelenmelidir.

Site için ziyaretçi davranışları optimizasyonlar için bizlere ipucu verir. Kullanıcı analizler ile gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Profesyonel SEO nasıl yapılır?

Profesyonel SEO danışmanlığı hizmeti almanız halinde siteniz profesyonel araçlar ile incelenerek detaylı bir şekilde tarafınıza SEO raporu sunulmaktadır. Sonrasında da tüm kriterler göz önüne alınarak rapor analizi yapılır. Site içi SEO ve site dışı Seo yapılarak, geliştirme, düzenleme çalışmaları planlanır. Bu işlemlerin tamamı arama motorlarında yer almak istediğiniz kelime bazlı çalışmalar ile yapılmaktadır. Siteniz için yapılan işlemler sayesinde arama motolarının botları sitenizi daha çok tarar ve içerikleriniz zaman ile arama motorlarında üst sıraya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir