PR çalışması nedir? Nasıl yapılır?

PR çalışması nedir, PR çalışması nasıl yapılır gibi sorular, son dönem trendinde merak edilen konular arasında yer almaktadır. PR kelimesi ‘’ Public Relations’’ kelimesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Halkla ilişkiler olarak Türkçede şekillenmiştir. Etkin bir PR için; Basın, medya ve sosyal medyayı kullanarak insanların algılarında marka ile alakalı olumlu izlenimler bırakmak hedeflenir.

PR nasıl yapılır sorusuna her Halkla ilişkiler uzmanın farklı cevapları olabilir. Örnek olarak etkili bir PR çalışması, ürünün ya da markanın sadece olumlu yönlerini anlatmak olmalıdır. Aynı zamanda PR çalışması marka itibarını düşürecek olayların yarattığı hasarları kapatmak için de tercih edilebilir. Etkili PR çalışmasını 6 adımda sizlere açıklayabiliriz.

  • İlk adımda beklentilerinizi ve hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor. bu aşamada kendinize bazı sorular sorabilirsiniz. PR ile ne elde etek istediğiniz, bütçeniz, amacınızın tam olarak ne olduğu gibi sorulara yanıt vererek ilk adımı tamamlayabilirsiniz.
  • İkinci adımda ise hedef kitlenizi tanımlamanız onların istek ve ihtiyaçlarını anlamanız gerekiyor. PR çalışması, kişi istek ve ihtiyaçlarına dokunmak, satın alma davranışlarını etkilemeyi gerektirir. Örnek olarak genç bir kitle hedefini var ise, gençlik ile alakalı kampanyalar oluşturanız gerekiyor.
  • Tecrübeli pazarlama ekibine sahip olmayan firmalar, ya da bireysel olarak yaptığı işte yeteri kadar PR deneyimi olmaya kişiler alanında uzman PR ajanslarında danışmanlık desteği alabilir.
  • Hedef kitlenizi oluşturduktan sonra, bu kitlenin hangi platformlarda daha aktif zaman geçirdiğiniz bulmanız gerekiyor. Sosyal medya mecraları kişilerin en fazla zaman geçirdiği platformlardır. Eğer hedef kitleniz TV yerine Youtube tercih ediyorsa, Youtube yayıncıları ile çalışmak çok daha mantıklı bir karar olacaktır.
  • Basın bülteni oluşturmak ve insanların önemsediği şeylere göre fark edilecek sunumlar yapmak son derece önemlidir.
  • Haber oluşturma aşamasından sonra, bunu ilgili medya yayınlarına dağıtabilirsiniz. Özellikle sosyal medya fenomenler ile çalışmak sizler için son derece destekleyici olur.

Sosyal medya için PR çalışması

Sosyal medya PR çalışması için sosyal medya üzerinde ehr zaman aktif olmanız ve hedef kitlenizin ilgisini çeken içerikler tercih etmeniz gerekmektedir. Z kuşağının davranışlarını anlamak, onların satın alma davranışlarına göre stratejiler belirlemek, PR çalışmanızın önemli ana konularından biri olmalıdır. Sosyal medya üzerinde etkileşimi arttırmak için kampanyalar düzenleyebilir ve ilgi çekici içerikler paylaşarak ön plana çıkabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir