Microsoft, 14 yıllık varsayılan yazı tipinden vazgeçiyor.

Microsoft, 14 yıllık Calibri’den sonra yeni bir varsayılan yazı tipi arıyor.

Microsoft, tüm uygulamalarda varsayılan yazı tipini değiştireceğini duyurduktan sonra, Calibri için beş potansiyel yazı tipi ortaya çıkardı.

Calibri, 2007’de Office, Powerpoint ve Outlook gibi Microsoft programları için varsayılan yazı tipi olarak seçilmişti. Daha öncesinde varsayılan yazı tipi Times New Roman olarak kullanılıyordu.

Şimdi Microsoft, “evrimleşme zamanı” diyor. Yeni bir varsayılan font arayışındaki Microsoft beş orijinal, özel yazı tipi oluşturdu.

Bu seçeneklerden biri Calibri’nin yerini alacak, ancak tümü Microsoft programlarında kullanılabilecek. Calibri de hala satışta olacak.

Şirket, “Tipografideki görünüşte çok küçük olan fark, içgüdüsel tepkiler yaratabilir” diyor.

“Varsayılan bir yazı tipi genellikle bıraktığımız ilk izlenimdir; özgeçmişlerimiz, belgelerimiz veya e-postalarımız aracılığıyla başkalarına sunduğumuz görsel kimliktir. Ve çevremizdeki insanlar ve dünya yaşlandıkça ve büyüdükçe, ifade tarzlarımız da aynı şekilde değişmeli ve gelişmelidir. “

Microsoft

Tenorite

Eric McLaughlin ve Wei Huang, Tenorite‘yi potansiyel bir alternatif olarak tasarladılar ve Microsoft tarafından “daha sıcak ve daha samimi bir stile sahip” geleneksel bir sans serif fontu olarak tanımlandı.

Microsoft’a göre, büyük noktaları, vurguları ve noktalama işaretleri yazı tipinin küçük boyutlarda okunmasını kolaylaştırıyor.

Tasarımcılar, yıllarca Calibri’nin “yumuşak köşeleri ve dar oranlarından” sonra “çok yuvarlak, geniş ve keskin bir şey arzuladıklarını” söylüyorlar.

McLaughlin ve Huang’a göre Tenorite, Word’deki uzun metin paragrafları için özellikle önemli olan “cömert karakter aralıklarına” odaklanıyor. Trade Gothic gibi yazı tiplerinden esinlenen Tenorite’in “daha sıkı uyumu, bir satıra daha fazla kelimenin sığmasını sağlar” diye ekliyorlar.

Bierstadt

Microsoft, Steve Matteson’un Bierstadt’ının “20. yüzyılın ortalarında İsviçre tipografisinden esinlenilmiş, hassas, çağdaş bir sans serif yazı tipi” olduğunu söylüyor.

Matteson, Boulder, Colorado’da yaşıyor ve yazı tipi, eyaletin 14.000 fitlik zirvelerinden birinin adını almış. “İsviçre türünü düşündüğümde, Alpleri düşünüyorum ve Boulder’da yaşadığım için Alplerim Kayalıklardır” diye ekliyor.

Bierstadt’ın, Helvetica’nın en ünlü örneği olduğu kalın ve ince vuruşları karıştıran bir blok yazı stili olan “grotesque sans serif” türüne bir katkı olduğunu açıklıyor.

Bu yazı karakterleri daha önce ızgara tabanlı tipografiye uyarlanırken, Matteson şu anki sürümün “daha ulaşılabilir ve daha az kurumsal hissetmek için biraz daha insan dokunuşuna ihtiyaç duyduğunu” söylüyor.

Matteson’a göre Bierstadt, Micrsoft’un tanınmış yazı tiplerinden bir diğeri olan Arial ile tezat oluşturuyor. Matteson özellikle, Bierstadt’ın terminal sonlarının “tam olarak 90 derecede kesildiğini” söylüyor ve bu da “Arial’in” a “,” f “,” y “ve” r “de bulunan biraz telaşlı eğrileriyle çağdaş bir kontrast sunuyor.

Skeena

John Hudson ve Paul Hanslow, hümanist bir sans serif yazı tipi olan Skeena’yı tasarladılar. Hudson, “son on yılda neo-groteskler ve geometri tarafından domine edilen” türe “yeni bir bakış” olduğunu söylüyor.

Hudson, yazı tasarımcılarının “cömert oranlar ve normalden daha yüksek bir vuruş kontrastı” eklemeyi hedeflediklerini ekliyor. Özellikle, yazı tipinin “çapraz olarak kesilmiş terminalleri” ve “n” ve “a” gibi harflerle giriş ve çıkış vuruşlarının kıvrılmasının “Skeena’nın farklılığını artırdığını” söylüyor.

Varsayılan yazı tipi hem metin hem de ekran yazı tipleri için tasarlanmıştır ve Hudson, ikincisinin Skeena’da yüksek vuruş kontrastına sahip olduğunu söylüyor. “Büyük boyutlarda kullanılan ekran yazı tipleri, açıkça metin yazı tipleriyle ilişkili olsalar da, daha dramatik bir etkiye sahip” diye ekliyor.

Seaford

Microsoft, Tobias Frere-Jones, Nina Stössinger ve Fred Shallcrass’ın “kökleri eski tip serif metin yazı tiplerinin tasarımına dayanan” Seaford’u tasarladığını söylüyor.

Frere-Jones, Seaford’un amacının “rahatlatıcı, sıcak, davetkar, hareketli” bir kişilik yaratmak olduğunu söylüyor.

Tasarım ekibi, süreç boyunca eski koltukların ve aile yadigarlarının resimlerinin yanı sıra eski stil serif yazı tiplerini inceledi.

Frere-Jones, “Bu referanslarla çok açık sözlü olmak istemedik,” diye ekliyor. “Ancak, şekillerin tekrar ve simetriye tercih edilmesi gibi temalarının çoğu çalışmalarımıza yön verdi.”

Grandview

Beşinci seçenek, Aaron Bell tarafından yaratılan Grandview’dir. Microsoft, sans serif yazı tipinin “uzaktan ve kötü koşullarda okunabilecek şekilde tasarlanmış klasik Alman yol ve demiryolu tabelalarından” esinlendiğini söylüyor.

Bell, başlangıçta “Alman Endüstriyel Standardının (DIN) ruhunu ve kişiliğini kanalize eden ve gövde metni için daha okunaklı” bir yazı tipi yaratmanın mümkün olmadığını düşündüğünü söylüyor.

DIN kısa süreli metinler için tasarlandı, daha uzun cümleler için tasarlandı, diye açıklıyor. “Grandview tasarımını daha metin merkezli olmaya zorlayarak, artık aynı duyguyu korumayacağından endişeliydim” diyor.

DIN’den ilham alan bir prototipten çalışan Bell, yükseklik ve genişlik gibi ölçümleri değiştirdi ve okunabilirlik açısından test etti. Son sürümün “uzun biçimli metin ayarları için son derece iyi çalıştığını” söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir