Kurumsal kimlik nedir? Neden önemlidir?

Kurumsal kimlik nedir?


Kurumsal kimlik, kurumların ve işletmelerin görsel ögeler üzerinden kendisini doğru bir şekilde tanıtması ve imaj oluşturması açısından son derece önemlidir. Ürünlerin markalaşma süreçlerinde katkısı son derece fazladır. Bu anlamda kurumsa kimlik nedir? Kurumsal kimlik nasıl yapılır? Soruları son derece ilgi çekmektedir.


İşletmenin, kuruluşların ya da kurumların ne amaçla hizmet verdiğini, ne olduğunu anlatmasını sağlayan görsel tanıtıcı ögelere kurumsal kimlik ismi verilmektedir. Kısacası kurumsal kimlik ögelerin, kurumun dışarıdan nasıl gözükmek istediği ile alakalı olarak oluşturulur. Kurumun duruş simgesi olarak da tanımlamak mümkündür. Kurumsal kimlik sürecini tamamlayan bir marka, daha kolay hafızalarda kalabilir.


Kurumsal Kimlik Önemi Nedir?


Dijital ve fiziki dünyada, markaların fark yaratması, rakiplerinin önüne geçmesi ve ayırt edilmesi, kurumsal kimlik sayesinde olmaktadır. Renk seçimi, logo tasarımı ve bir çok paydaşı kapsamaktadır. Özenli bir şekilde oluşturulması ve kurumu doğru bir şekilde tanıtması gerekir.


Kurumsal kimlik oluşturma sürecinde, markanın verdiği hizmet/ürün baz alınarak çalışmalar yapılabilir. Örnek olarak ürün satma amacı taşıyan bir şirketin kurumsal kimliği de buna uygun olarak tasarlanmalıdır. Mottosu, renk tasarımı, logosu, vizyonu, kampanya kurgusu, sosyal medya kiti ve bir çok yapısı ile çelişkili olmaması gerekmektedir.


Kurumsal kimliği açıklayan ana ögeleri; işitsel, metinsel ve görsel başlıkları altında tanımlayabiliriz. Kimliğiniz, insanların gözünde nasıl bir marka olduğunuzu belirler. Kurum profesyonel bir şekilde kurumsal kimlik oluşturmayı başarırsa, müşteriler de marka hakkında olumlu yargıya sahip olabilir.


Kurumsal Kimlik Türleri


Kurumsal kimlik türleri genel anlamda 3 başlık altında incelenebilir. Bunlar arasında bütüncül kimlik, kuruma ait tüm alanlarında gösterilen kimlik türüdür.


Desteklenen ve onaylanan kimlik ise, Üst kimlik olarak tanımlanabilir. Kuruma bağlı ayrı faaliyet alanlarının olduğunu, fakat bunun bir üst kimliği olduğunu gösterir.


Marka kimliği; kurumların farklı kimliklerinin ve imajlarının olduğunu fakat aynı üst kimliğe bağlı olduğunu gösteren bir kimlik çeşididir.


Kurumsal kimlik nedir sorusuna sizler için bu şekilde yanıt verebiliriz. Eğer iyi bir marka yaratmak istiyorsanız ilk başta doğru bir kurumsal kimlik çalışması yaptırmanız gerekiyor. Profesyonel süreçlerinde adımların doğru bir şekilde takip edilmesi son derece önemlidir.

Kurumsal Kimlik Siparişi Oluştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir