2021 Sosyal medya trendleri nelerdir?

Pandemi süreci ile birlikte 2020 senesinde sosyal medyada daha önce görülmeyen değişimler meydana geldi. 2021 senesinin sosyal medya anlamında, daha önceki senelere göre hayatımız üzerindeki etkisinin daha fazla olduğunu ifade edebiliriz. 2021 sosyal medya trendlerine bakarak, siz de daha çok kişiye ulaşma şansına sahip olursunuz. Özellikle marka ve ürün tanıtımı yapan firmalar için bu trendleri değerlendirmek son derece önemlidir.


Hikayeler hala çok popüler


Global olarak Story olarak bilinen Hikaye özelliği, kısa süreli paylaşımlar olan, bir süre sonra kaybolan içeriklerdir. Snapchat ve İnstagram bunlara örnek olabilir. İnsanların dikkat süreleri geçtiğimiz senelere göre oldukça düştü. Bu da içerikleri tüketme şekillerinin değişmesine neden oldu.


Canlı yayın içerikleri


Bir çok marka, insanlar ile yüz yüze iletişim kuramadığı pandemi döneminde buna alternatif olarak canlı içerikler ile, tüketiciler ile etkileşime geçebiliyor. Yapılan araştırmalar izleyicilerin çok büyük bir bölümünün canlı yayın içeriklerini takip ettiğini göstermektedir. 2021 sosyal medya trendleri dediğimiz zaman akıllara canlı yayınlar gelmektedir.


Sosyal ticaret


Sosyal ticaret, günümüzün en büyük perakende satış alanlarından biridir. Markalar, ürünlerini sunmak adına sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanır. Sosyal ağların alışveriş yapılabilir özellikleri sayesinde, çok sayıda marka ve pazarlamacının sosyal ticareti satış yöntemlerine dahil etmesi bekleniyor.


Videolar


Sosyal medyanın en etkili içerikleri kuşkusuz videolardır. Tiktok ve story gibi kısa videolar, uzun youtube videoları ve daha bir çok sosyal medya mecrası üzerinden paylaşılan video içerikleri, sosyal medyanın geleceği olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalar 2022 senesinde online içeriklerinin çok büyük bölümün video içerik olacak diyor. Bu da sosyal medya için videoların ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor.


Kullanıcı içerikleri


Sosyal medya trendleri arasında, markaların ürünlerini kullanan müşterilerin paylaştıkları içerikler de vardır. Aynı zamanda markalar sosyal medya fenomenleri ile işbirliği yapar. Sosyal medya fenomenleri ise, kanalları üzerinde ürün deneyimlerini takipçilerine aktarır. Bu yöntem insanlara son derece samimi gelmektedir. Aynı zamanda satın alma davranışını etkileyen önemli bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir